Witold Pilecki egész élete példaként szolgál arra, hogyan kell élni, és ha kell, meghalni a hazánkért" - fogalmazott 2008-ban Bogdan Borusewicz, a lengyel szenátus elnöke. A lovassági kapitány élettörténete valóban az önfeláldozás és a hősiesség ékes példája.
Már tizenévesen harcolt a németek, majd Szovjet-Oroszország ellen, két évtizeddel később pedig ismét fegyvert ragadott, hogy harcba szálljon Lengyelország függetlenségéért. A túlerő ugyan legyőzte hazája haderejét, de Pilecki sokezernyi honfitársával együtt tovább küzdött: önként vállalt missziót az auschwitzi lágerben, irányította az ottani földalatti szervezet kiépítését, sikeres szökése után részt vett a varsói felkelésben, majd annak bukása után egy újabb életveszélyes hírszerző küldetést vállalt a szovjetek által megszállt Lengyelországban. Végül az utolsó felvonás: letartóztatás, koncepciós ítélet és kivégzés. Meggyilkolásának napja ma a totalitarizmus elleni küzdelem hőseinek nemzeti emléknapja Lengyelországban.
Witold Pilecki hetvenöt évvel ezelőtt lett az antikommunista küzdelem mártírja. Ebből az alkalomból a magyar Nemzeti Emlékezet Bizottsága, a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete és a budapesti Lengyel Intézet magyarul is megjelenteti a lovassági kapitány életútját bemutató, eredetileg lengyel és angol nyelvű kiadványt. A Pilecki élettörténetét fényképek és dokumentumok segítségével felelevenítő album a hős hazafi mellett az aggódó családfő, de a művészi vénával megáldott gazdálkodó képét is felvillantja. Élete egyetemes tanúságtétel, joggal jelenthetjük ki, hogy a lovassági kapitány nemcsak Lengyelország, hanem az egész világ hősének tekinthető.