"A tragikusan fiatalon elhunyt szerző e könyvéből nem pusztán egy, a világban nyitott szemmel járó fiatalember tapasztalásait, hanem a tényeket tudományos, elméleti, olykor filozófiai alapon továbbgondolni tudó és merő egyén sokrétű, de egyirányba mutató végkövetkeztetéseit ismerhetjük meg.
Az első fejezetben szereplő írások kulcsmomentuma a konfliktuskezelés történeti fejlődési íve az isteni igazságosság eszméjétől az intézményesített konfliktusmenedzselési formákon kereszül a Gandhi által filozófiai síkra terelt technikáig.
A második fejezet egyfelől Francis Fukuyama amerikai politológusnak az 1990-es évek elején megjelent híres művére reflektál, másfelől a világrendszerek, illetve civilizációk taglalásán, történelmi fejlődésvázlatán keresztül jut el a jelenkor szembenálló civilizációinak kibontásához.
A harmadik fejezetben a metafizika és a racionalitás oldaláról világítja meg a civilizációs eltéréseket. A törésvonal a szerző szerint a szemita és a kínai kultúra között húzódik meg. A szemita kultúra kettős jellegének bemutatására a Római Birodalom- kereszténység párhuzam, illetve napjainkban az Izrael -Wall Street tengelyen manifesztálódó virtuális birodalom szolgál.
A konklúzió levonását elsősorban és hangsúlyozottan az olvasóra bízza a szerző." (dr. Szabó Balázs)