A szerző, aki a magyarországi Nüsszai Szent Gergely-kutatás meghatározó alakja, a sorozatunkban korábban megjelent kötetei után most olyan Gergely-tanulmányokat ad közre, amelyek egy kivételével az elmúlt öt-hat évben íródtak.
A kötet tizenkét tanulmányát egységbe vonja, hogy Nüsszai Gergely gondolkodásában a Szentírás-értelmezés elvei, az exegézis módszerei és a teológiai kérdések elválaszthatatlanok egymástól, illetve nyelvi-retorikai megformálásuktól.
Az itt közölt tanulmányokban maga a szerző is fontos szerepet szánt a teológiaértelmezés-retorika összefonódó szempontjainak és annak, hogy a nüsszai püspök néhány írásában megmutassa, a teológiai és filozófiai érvek felsorakoztatása mellett milyen szerepet szánt azok
retorikai megerősítésének vagy éppen gyengítésének.
A kötet fontosságát az is adja, hogy a kappadokiai atya vizsgált munkáiról magyar nyelven nincsenek tanulmányok, legfeljebb rövid megjegyzések.
Így az itt közlésre szánt írásokat haszonnal tudják majd forgatni mind az állami egyetemek ókortudományi képzésében, mind a teológiai egyetemek, karok többirányú oktatásában.