Megkapta a rendőr a kilövési engedélyt az intézetből megszökött Zelmára. A reménytelibb jövőre vágyó kamaszlánynak csak Jakab segít, de a fiatalember múltja is bizonytalan, és egyre több jel utal arra, hogy valójában nem is az, akinek hiszik őt. Vajon kitörhet-e a kilátástalanságból, meg tudja-e valósítani álmát a 15 éves bujdosó bakfis?
A másik cselekményszál szereplői, Kopárd elöljárói pedig saját nevükre akarják íratni az egész falut. 1989 őszén járunk, rendszerváltásra készül az ország, az élelmesebbek pedig szabadrablásra. És hamarosan polgármestert is választanak az Isten háta mögötti faluban. Egy tősgyökeres férfi és egy modern, "jöttment" nő indul a pozícióért. Vajon a tegnapra, vagy a holnapra szavaz majd a nép?
A Szent Menyus Társaság a kirekesztés elleni tiltakozás regénye, egy fordított értékrendben működő közösség tablója. Babonák, begyepesedett szokások és joghézagok keretei között élnek a képzeletbeli Kopárd lakói, s a helyzetet az álszent elöljárók ki is használják. 1989 végén a korábbi feudálkommunista rendszer már nem működik, az új, vadkapitalista világ pedig még nem alakult ki. Ami törvény mégis érvényben maradt ebben a zűrzavarban, az a köpönyegforgató tótumfaktumoknak kedvez, az elesetteket pedig sújtja.
Nem lányregény, nem is történelmi krónika a Szent Menyus Társaság. Az egyén és a közösség, a valós érték és a megszokás, a fejlődni akarás és a röghöz kötöttség tragikomédiája olykor realista, máskor lírai hangon, csodával és gyógyító szándékú humorral fűszerezve.