Amerika legnagyobb üzleti átverése az orrunk előtt zajlott. Hogyan csapta be Elizabeth Holmes a legravaszabb öreg rókát is?
Egy tizenkilenc éves lány, hatalmas kék szemekkel és mesterséges bariton hanggal, összevissza két félév stanfordi kémiaitechológia-kurzussal felvértezve Steve Jobs női reinkarnációjának érzi magát és ezzel a Forbes címlapjára is felkerül.
Képzeld csak el: nincs többé szétdöfködött véna, ájuldozó beteg, gyöngyöző homlokú asszisztens. Egyetlen csepp vér az ujjad begyéből, meg egy komplett orvosdiagnosztikai labor otthon az éjjeliszekrényen vagy a sarki szupermarketben. Elizabeth Holmes és a Theranos a vérvizsgálatok iPhone-ját ígérték Amerikának és a befektetőknek.
A lufi sokáig nem pukkadt ki. Kellett hozzá Elizabet hipnotikus varázsa, világmegváltó elképzelései és hajthatatlansága. És röpke néhány év alatt létrejött a közel tízmilliárd dollárra értékelt vállalat, igazgatótanácsában öreg de csúcskategóriás politikusokkal. Igen, George Shultzcal és Henry Kissingerrel, James Mattisszal. Meg olyan befektetőkkel, mint Rupert Murdoch.
Kellett egy kis varázslat is, mikroáramlástan, immunanalitika, robotika, miniatürizácó, IT, biotech. Meg kegyetlen jogászkodás, könyörtelen sztárügyvédek, véresen komoly fenyegetések, zsarolás és karaktergyilkosság. És persze versenyfrászban égő nagyvállaltok, totojázó hatóságok, szenációhajhász média. Meg kellet a józan ész gyengesége és a becsvágy ereje is.
John Carreyrou, a Wall Street Journal újságírója kitartó, vérprofi oknyomozó-tényfeltáró munkával derítette föl Elizabeth Holmes és a Theranos történetét, aztán regényszerűen izgalmas könyvben írta meg Amerika legnagyobb üzleti átverésének sztoriját. Egy kikezdhetetlenül precíz és hiteles, ugyanakkor letehetetlenül jól megírt krimiben.