A munkafüzet egyik fő célja a szókincsbővítés, amelynek segítségével nemcsak változatosabban, színesebben és pontosabban tudják magukat kifejezni a diákok, hanem a szövegértés terén is fejlődnek, hiszen minél több kifejezés rokon értelmű megfelelőjét ismerik, annál többféle műfajú és stílusú szöveg megértésére lesznek képesek.
Gonda Zsuzsa, az ELTE Mai Magyar Nyelvi Tanszékének oktatója középiskolai tanárként és szakmódszertanos oktatóként szerzett tapasztalatai alapján dolgozta ki a munkafüzet változatos feladatait.
A munkafüzet a szavakkal való játékokból kiindulva a mondatalkotási gyakorlatokon át a szövegre épülő tevékenységekig sokféle módszertani megoldást kínál a pedagógusoknak és diá?koknak egyaránt.
A munkafüzet feladatainak a többsége a rokon értelmű kifejezésekre, a különböző stílusminősítéssel ellátott szavak, szószerkezetek alkalmazására vonatkozik. A feladatok elsősorban egy-egy fogalomkörre épülnek, megtalálhatók a munkafüzetben például a tulajdonságokhoz, az ételekhez, a foglalkozásokhoz, a testrészekhez kapcsolódók, a szövegre épülő feladatok pedig szépirodalmi műveket dolgoznak fel.
A munkafüzet elsősorban a 6-10. évfolyam számára készült, de pedagógus segítségével az alsóbb évfolyamokon tanuló diákok is sikeresen alkalmazhatják. A munkafüzet gyakorlatai egyaránt alkalmasak tanórai és tanórán kívüli munkára, megoldhatók egyénileg, párban vagy csoportosan.
A tanulók a feladatok megoldásához használhatják a papíralapú Magyar szókincstár - Rokon értelmű szavak, szólások és ellentétek szótára mellett a TINTA Könyvkiadó nagy online szinon imaszótárát is, amely a Topszótár weboldalán érhető el.