Régebben egyszerűen csak fosztogatásnak nevezték, de ma már sokkal kifinomultabb nevekkel illetik a dolgokat. Ugyanakkor én kijelentem, hogy mindent kifosztok, és mindent viszek, amit látok! (Hermann Göring, 1942.)
Mialatt Hitler megpróbálta átvenni a hatalmat a nyugati világ felett, a katonái módszeresen megkeresték és begyűjtötték Európa legszebb szépművészeti alkotásait. A Führer titkos raktárakba rejtette, amit a felépítendő linzi Führermuseumba szánt, illetve katalogizálta azokat a "degenerált" alkotásokat is, amelyeket el akart pusztítani. Az ellenséges vonalak mögött azonban egy maroknyi katona: brit és amerikai múzeumi szakember, restaurátor, építész, történész azért küzdött, hogy visszaszerezzék civilizációnk kincseit. A műkincsvadászok az életüket kockáztatták azért, hogy felderítsék Európa kultúrájának évezredes emlékeit, és magakadályozzák az elpusztításukat.
A Műkincsvadászok a normandiai partraszállás és a győzelem napja közötti időszak krónikája - a világ legnagyobb kincsvadászatának és hőseinek állít emléket.
A nagy sikerű regény filmváltozata már látható a mozikban, George Clooney, Matt Damon, Bill Murray és Cate Blanchett főszereplésével.
Robert M. Edsel olyan bestsellerek szerzője, mint a Rescuing Da Vinci (Da Vinci megmentése), a Műkincsvadászok és a Saving Italy (Olaszország megmentése), amelyekből megismerhetjük a műkincsvadászok történetét. Társproducerként közreműködött a The Rape of Europa (Európa megbecstelenítése) című dokumentumfilm elkészítésében; alapítója és elnöke a Műkincsvadászok Alapítványa a Műtárgyak Megőrzéséért nevű nonprofit szervezetnek. Számos elismerésben részesült, többek között megkapta a Dallasi Holokauszt Múzeumtól "az emberiség reménye" díjat. A New Orleans-i Nemzeti Második Világháborús Múzeum vezetőségének tagja.
Bret Writter hat bestseller könyv írásában működött közre társszerzőként. Könyveit harmincnál több nyelvre fordították le, és világszerte csaknem kétmillió példányban adták el. A georgiai Decaturban él.