A két részből álló könyv első egysége egy mediációs módszertani fejezet, amely ötvözi Béatrice Blohorn-Brenneur bírói és mediátori hivatása során szerzett sokéves tapasztalatait. A második rész hazai szerzője a mediáció magyarországi jogi környezetét mutatja be, melyben az író gyakorlati példákkal is megvilágítja a mediáció alkalmazhatóságát a peres eljárás előtt és alatt.
A szerzők célja az olvasók széles rétegének megszólításával a mediáció ethoszának erősítése, a mediációs eljárás szerepének és jelentőségének a hangsúlyozása a konfliktusaink rendezésében a peres eljárással szemben. Mindenkihez szólnak: azokhoz, akik már részt vettek mediációs eljárásban; továbbá akik még csak hallottak róla; valamint azokhoz is, akik még nem találkoztak a vitarendezés ezen alternatív formájával.
Valamennyiünk - a jogkereső polgár és a mediációs eljárás meghonosításáért munkálkodó szakemberek - számára egyaránt fontos, hogy tudatosítsák: érdemes munkálkodnunk az emberi és a társadalmi kapcsolatok épségének megőrzésén, ezért csakis békés megoldásokat szabad választanunk a konfliktusaink rendezéséhez, melyek a vitázó feleket nem vesztéshez, hanem győzelemhez juttatják.