"Szeretném megmutatni azt a másik Maderspach Viktort, azt a rejtőzködő embert, aki a katona és a vadász mellett meghúzódik. A fiatal vőlegényt, a hegyi pásztorok védelmezőjét, a párbajhőst, a politikust, és a menekült embert, aki kénytelen volt hátrahagyni családját és imádott hegyeit. Ezt az embert kevesen ismerik, mert ő magáról sosem beszélt, de az írásai és az emlékezés elárulják" - írja Előszavában Maderspach Kinga.
Elolvasva a könyvet, több gondolat is felmerül az Olvasóban. Értékes könyv, műfajilag inkább tanulmány, mintsem regény. Tanulmány, amelyben személyes vonatkozások éppúgy szerepelnek, mint kortörténet valóságos alapokon, hivatkozásokkal és illusztrációkkal bemutatott helyzetképek a fő témához kapcsolódó társadalmi és természeti leírásokkal, monográfia a Zsil völgyének iparával, adottságaival kapcsolatban. Mindez Maderspach Viktor életének történelmi, társadalmi hátterét ismertetve, sok korabeli adat, hivatkozás, újságcikk, levél, napló és könyvrészletekkel alátámasztva. Mondhatjuk, egy bizonyos forrásmunka. Feltárja Maderspach Viktor életének azt az oldalát, amelyet az olvasóközönség nem ismer, hiszen számukra a vadász, a szabadságharcos jelenik meg Maderspach Viktor személyében és nem a közéleti személyiség, az iparos, a földbirtokos, a gazdálkodó, vagy mint a család tagja. Újdonságként hat az utolsó fejezet, a "Menekülés után", amely új, értékes tényfeltáró munka azokról az időkről és eseményekről, amelyek az otthon maradottakkal történt a román impériumváltás után, az 1920-as években.
Az Olvasó hiánypótló művet tart kezében, melyet szívesen ajánlok mindazok figyelmébe, akik igénylik a magyar történelem eddig kevéssé ismert fejezetének és annak az Embernek a megismerését, aki a változó viszonyok között is megtartotta sziklaszilárdságú jellemét.