Az Árpád-házi királyok és az északkeleti szomszédságukban uralkodó Rurikida fejedelmek 10-13. századi kapcsolatait tekinti át e kötet. A ma külpolitikának nevezett rendszer a középkorban dinasz-tikus érdekek formájában jelent meg. Az uralkodók a dinasztia érdekei nyomán viseltek háborúkat, kötöttek békét; a házasságkötések szövetségről tanúskodtak, a békekötés garanciájául szolgáltak. A kétoldalú kapcsolatok értelmezése csak szélesebb, regionális összefüggésben lehetséges, a Lengyel Fejedelemség eseményeire éppúgy figyelmet kell fordítani, mint a bizánci politikára vagy a mongol invázió következményeire. A két dinasztia kapcsolatának kutatása során egyaránt szükség volt a középkori keleti szláv (óorosz vagy ókeletiszláv) nyelven írott és a közép-európai (magyar és lengyel) latin nyelvű források elemzésére. Font Márta kutatásai nemcsak a történettudomány, hanem a keleti szláv elbeszélő források filológiai elemzésével a szláv filológia és irodalomtörténet területén
is értékes eredményeket hoztak. Figyelembe vette az angol, német, francia nyelven publikált tanul-mányokat, emellett nyolc különböző szláv nyelven elérhető szakirodalmat is felhasznált.
A szerző a Pécsi Tudományegyetem professzor emeritája, több évtizedes munkásságát számos for-rásközlés, tanulmány és önálló kötet jelzi.